Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ve Yeterlilik Testleri Sağlayıcısı

Katılım planı laboratuvarların kendi ihtiyaçlarını analiz etmelerine ve uygun katılım düzey ve sıklığı belirlemelerine imkan sağlamaktadır.,

Laboratuvarlar Akreditasyon kapsamlarıyla tutarlı, kapsamdaki alt disiplinleri, katılım düzeyi ve sıklığını ihtiva eden “Yeterlilik Deneyleri ve Karşılaştırma Ölçümleri Katılım Planı” hazırlamalı ve yeterliliği etkileyen şartlara göre bu planı güncellemelidir.

Alt alanların belirlenmesi konusunda “EA-4/18: Guidance on the Level and Frequency of Profiency Testing Participation” dokümanından faydalanılmalıdır.

Yeterlilik deneyi ya da laboratuvarlar arası karşılaştırma ölçümlerine katılım laboratuvarın deney ya da kalibrasyon faaliyetleriyle ilgili risk düzeyiyle ilişkili düşünülmelidir.

Katılım planında verilen numune tipinin laboratuvarın günlük faaliyetlerinde çoğunlukla kullandığı numune tipiyle uyumluluğu dikkate alınmalıdır.

Bu bağlamda;

  1. Personel, metot ve cihaz değişiklikleri gibi durumlarda katılım planı düzenli olarak gözden geçirilmeli ve ihtiyaca göre güncellenmelidir.
  2. Yeterlilik deneyi ya da laboratuvarlar arası karşılaştırma ölçümlerinde elde edilen performansa (özellikle sürekli başarısız sonuç alındığı durumlarda) göre katılım planı gözden geçirilmeli ve gerektiğinde güncellenmelidir.

Her bir belirlenen alt alan için 48 ayda en az 1 defa yeterlilik deneylerine katılım sağlanmalıdır.

LAKSA olarak sizlere destek ve LAK organizasyon sağlama adına;

  • Yıllık periyot için planlanan Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ( LAK ) organizasyonu,
  • Plan dışı talep edilen Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ( LAK ) organizasyonu,
  • İkili Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ( LAK ) organizasyonu sağlamaktayız.

Karşılaştırma planımız veya Laboratuvarınız Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma ( LAK ) planınız için lütfen iletişime geçiniz.

laksa@laksa.com.tr   /  destek@laksa.com.tr

Bize Ulaşın

[recaptcha]